Този въпрос не води до криза или до спестявания, а парадоксално до по-добро готвене и хранене. Благодарение на полета и богатата сезонна оферта го опитахме у дома за няколко месеца. Не гладувахме, не ядохме хумус и скачахме.
Нека да очертаем ситуацията в началото. Младо семейство означава двама възрастни и едно малко дете на възраст 14 месеца, частично кърмени. В противен случай той консумира това, което родителите му, без последващи млека и други артисти. Цялото семейство се храни почти винаги у дома, възрастните работят от вкъщи.
Какво изпада от списъка за пазаруване
На първо място, вероятно месо. Това обаче не означава, че ще изпадне напълно. Все още е възможно да си купите например домашно пиле (приблизително 5,00 евро) за тези пари. Нарязах гърдите и ги сложих във фризера за хранителната бенка. Оставям и целите ми бедра и крила да замръзнат. Бедрата могат да бъдат основното ястие, крилата могат да се използват индивидуално за редовно готвене. Например, добавете вкуса към супата. Готвя бульона от кожата и корпуса, който замразявам и използвам за овкусяване и заливане на други ястия.
Друг начин да останете с месо са малки заешки колбаси. Два крака струват около 0.75 €. Мога да ги хвърля например с кил фалшив или фалшив гулаш. Нарязани на по-големи порции, те незабавно подправят практически всяка храна. Те също могат да бъдат замразени и използвани според нуждите.
Когато споменавам бульон, понякога свиквам да купувам телешки кости или опашка. Те трябва да се запържат за кратко във фурната, след това да се приготвят с кореноплодни зеленчуци за плътен бульон.
Минус в списъка има много преработени храни.
Веднъж на няколко седмици купувам прясна пъстърва в Метро, килограм струва до 5,00 евро. Обикновено ги правим като неделен обяд, един е достатъчен за двама. Аншоа също струва малко и можете да им направите кисела риба. Те са просто по-трудоемки за приготвяне от една по-голяма печена риба.
За вътрешностите се забравя много. Пилешкото печено е благодарна суровина, относително евтина и ще зарадва хората с липса на желязо и малки тапи. Най-често го правя домашно приготвен пастет. С билките, които растат в моята градина. Печено с ечемичена крупа много добре симулира просяк убиец.
Минус в списъка има много преработени храни. Други, от друга страна, могат да бъдат направени у дома, за половината от сумата, по-евтини и с по-добро качество. Ще спомена например киселите млека, които така или иначе са нефункционални, въпреки че са добавили добрите бактерии на хартия и в реалния живот. Отдавна правим собствен кефир на живо у дома. Нашето малко също го консумира. Или самостоятелно, или като овесени ядки. Литър мляко от автомата струва 0,60 евро, имам кефир от него за около седмица. Понякога го добавям към тестото за хляб, друг път пие добре с печени картофи или домашни кнедли вместо заквасена сметана или заквасена сметана.
Получаването на зърна от кефир не е най-лесно. От друга страна, забавлението все още расте, така че хората са склонни да го раздават в обкръжението си като кученца. Правя същото, около веднъж месечно някой суче.
Всички сладки отпаднаха от списъка, като остана само тъмен шоколад. Вместо сладки, консумираме повече плодове или печем торта. Той също така служи като десятък или храна за пътуването. Единствената сериозна „сладост“ е от време на време мус под шоколад от бита сметана, дори и да не добавяме захар към него.
В списъка нямаше преди това бутилирани води, така че те дори не можеха да отпаднат. Пием вода от чешмата или близкия обществен извор или чай. Понякога хвърляме парче плод или билка от градината в гарафа със студена вода. Ментата, орлови нокти, лавандула и шипки имат най-добър вкус.
Хлябът определено отпадна от списъка. Сладкиши също, макар че понякога преддверието се появява и попада в ръцете на неспокойно дете. Не мога да се оплача от хляба, в нашия магазин имат добър селски хляб, половин килограм хляб за 1,53 €. Но от известно време печем хляб у дома. Използвам гладко брашно за хляб (0,45 €), ръж от био магазини (около 1,50 €), щипка мая и хвърлям тук-там по шепа ленени семена или смлян спелта (½kg/около 1,00 €). Хлябът от 750 г брашно (650 г пшеница + 100 г ръж) тежи 1,4 кг и заедно с енергията за печене ми струва 0,50-0,60 €. На практика на всеки 1 € печен хляб у дома.
Каквото и да купите, благодаря ви в ума ви за задължението да посочите цената за килограм. Благодарение на него ще можете много бързо да разберете кое е изгодно и кое не. Много пъти ще се изненадате как външният вид, „цената на акциите“ и хитро проектираната опаковка могат да заблудят.
Какво е добавено към списъка
Бобови растения, зърнени храни, картофи и повече зеленчуци. Както бобовите, така и зърнените храни могат да направят двойна услуга. Водата, в която са били приготвени, може да се използва като супена основа, вместо бульон от месо. Самите бобови не винаги се оказват в супа или яхния. От леща може да се направи, например, топла салата с мента. Готвената спелта е с вкус на извара или осолена с извара и пържен лук. Понякога е достатъчно просто да сварите бобовите растения и да сервирате с кисело зеле и пушен език.
Картофите са класика, много евтина памучна вата, но само понякога е по-лошо с качеството. Опитайте ги не според вида на готвенето, а според конкретния сорт и се опитайте да си купите този, който най-много ще ви подхожда. За последен път взех нови словашки картофи от сорта Импала от местен производител. Бяха набрашнени и напълно подходящи за картофени палачинки. По принцип малки „палачинки“, които могат да се ядат осолени или сладки, могат да се вземат със себе си и да се замразяват за по-късно. Те са доста богати, после малки.
В менюто бяха добавени много супи, в зависимост от това какви съставки са успели да бъдат получени. Правим ги предимно по-плътни и богати, само летни през лятото. Добавени са и разпространения на каквото и да било. Нахут хуми, патладжан baba-ganoujh, извара с домашен лук, боб, сирене версия на smirkas (през лятото, разбира се, bryndza). Понякога започваме да смесваме съставките и зеленчуците се оказват например в пай.
Никога не сме пресушавали от масло до маргарин. Напротив, обмисляме да започнем да купуваме масло от планинската хижа. На нашия пазар те имат 0,5 кг за 3,50 €.
Логистиката и стратегията правят много
Обикновено купуваме на пазара, понякога планираме да закупим конкретни неща като част от пътуване за семейно пътуване. Най-добрият пример е овче сирене. Те могат да бъдат намерени директно в планинските хижи по-евтини и, разбира се, също с по-добро качество и по-свежи.
Понякога пазаруваме на малки и го комбинираме с разходка с малко. Благодарение на това дори малки покупки могат да се правят удобно. След големи пакети и риба отивам до метрото. Огромна опаковка от 5 кг италианска паста Divella струва около 7,60 евро. На килограм няма да получите нищо по-евтино от това качество.
Логистиката също така означава, че една седмица се купуват по-скъпи предмети, за да могат да се използват през следващата седмица. Например купуваме домашен заек само веднъж месечно, струва около 10-11 €.
Помага много, когато правим менюта за цялата седмица. Впоследствие се купува само според него. Разбира се, не всички хранения могат да бъдат насрочени. Понякога е необходимо да се съобразите с факта, че човек попада на местна, сезонна и удобна храна. Разумното пазаруване автоматично ви води до сезонни храни, защото те обикновено са по-евтини или можете да стигнете до тях благодарение на семейството и приятелите си.
Семейството, приятелите и бартера са безценни. Тази година имахме голям късмет за праскови, сливи, боб и тикви, благодаря. В замяна изпекох торти за дарителите. Без вътрешни ресурси все още е възможно да намерите около овощни градини или производител, където можете да си купите добри неща в по-големи количества и на по-добра цена.
Приятелите могат да ви помогнат по други начини. Можете да се свържете с тях и да си купите агне заедно. Нарежете го, разделете го и разбийте сметката. Купихме агнешкото по този начин средно за 8-9 € за килограм. Ако го „внесете“ от другия край на света, това ще ви струва 15 евро. Следващия път ще купим 50 кг брашно директно от мелницата.
Някои храни можете да замразите, изсушите, сготвите, други могат да се отглеждат. Тази година не успяхме да отгледаме нищо, родиха се само касис и кайсии. През ясента може да се предлагат ядки и кестени. От друга страна, билковата градина помага много за овкусяване на масло и намазки (див лук), но също така и в месни ястия или супи (особено градински чай).
Той ще направи вътрешните настройки още повече
Може би си мислите, че менюто ни се е стеснило до няколко прости хранения. Това е само външен вид, всъщност е по-цветен от преди. Мисленето ви принуждава да търсите нови комбинации и възможности. Ядем по-прости храни по отношение на състава, но ги сменяме по-често. Благодарение на тези ястия човек ще открие как трябва да вкусят отделните съставки и как да ги обработваме правилно.
Човек постепенно стъпва по тротоарите, намира производители, ресурси и по-добри продукти. Защото е принуден да гледа.
Разбира се, не споменах всички ястия в статията, например има много салати от сезонни и зимни зеленчуци. Дори не споменах различни пшенични каши или елда. Също така ми липсваше случайната бутилка червено или халба бира от местна кръчма.
Признавам, страхувам се от малко зима и пролет. Няма да има толкова много сезонни храни и менютата временно ще бъдат стеснени. Това обаче не е нещо, от което бих се страхувал много. Човек постепенно стъпва по тротоарите, намира производители, ресурси и по-добри продукти. Защото е принуден да гледа.
Трябва да добавя, че едно от нещата, които се промениха, бяха порциите върху чиниите. Сензацията на статията не се случва, те са по-малки. Пълната чиния изглежда добре, но ако седите зад монитора през по-голямата част от деня по време на работа (в моя случай), тогава просто нямате нужда от толкова много храна. Между другото, нямате нужда от него дори за по-активна работа. Защото, ако преминете към домашно приготвена храна от първични храни, получавате повече енергия от тялото си от по-малко гориво. Наистина не трябва да се тъпчете, за да имате енергия, трикът е какво да тъпчете.
Цялата промяна е свързана и с промяна на мисленето и промяна на навиците. Накратко, обменяте един комплект за друг. Не казвам, че е лесно, но така или иначе е възможно. Неприятната новина е, че ако не изберете пътя за закупуване на по-лоша храна, тогава ще спестите само от собствената си работа. Когато приготвяте почти всяко хранене у дома и сами. Ще отнеме известно време, но с практиката идва умение и рутина. Печенето на хляб е практически нулево усилие (но голямо умение).
Най-интересното откритие за мен е, че дори намаляване на бюджета няма да ни попречи да откриваме нови и интересни ястия. Така че, можете да излезете с нещо от тези пари?
Попълване след години
Годината е 2018 и толкова много се е променило за 6 години. По това време платихме 33-те евро, но ако го преброя днес, вероятно няма. Отминаха времената, когато една риба ни беше достатъчна. Малкият ще има 7 и изяжда почти цялата пъстърва.
От друга страна, нашият цялостен подход не се е променил. Все още готвим повечето от основните храни. В момента тя черпи най-много плодове и зеленчуци от нашия бюджет. Когато разглеждам седмичната разписка за покупка, много артикули са под еврото, но тези две винаги скачат над две или три евро. Опитваме се да го разрешим чрез отглеждане, което разбира се не минава от ден на ден. Подготовката на безплодна и камениста почва е дългосрочна. Засега ситуацията се спасява от овощни градини и дървета. Пазаруването ни вече не се влияе само от състава, качеството и цената, но наскоро включвам и опаковки и отпадъци. Последният път отказах да купувам по-евтина храна, когато разбрах колко би бил публичният дом.
Тази статия суверенно е една от най-четените през годините. Ето защо мисля, че би било уместно да се напише правилно продължение, а не само толкова кратко допълнение. Ще го напиша през това лято и вече се чудя какво ще разбера.
- 7 неща, които трябва да знаете, преди да ядете бисквитки с шоколадов чип Levain
- 6-дневно меню, където отслабвате за седмица 4-5 килограма Ще ви хареса седмият ден
- 3 Правила за отслабване, за които всяка жена трябва да знае
- 6 неща, които трябва да знаете за рака на гърдата
- 6 неща, които трябва да знаете за статиите на MEDE Health FIT Style