Той съществува в различни дозирани форми и ние посягаме към него, когато трябва да облекчим болката или температурата. Запознайте се с активното вещество парацетамол.

дневна доза

Срещу болка да, срещу възпаление не

Парацетамолът е традиционно лекарство, използвано от 1953 г. и особено в Северна Америка може да го намерите и наречено "ацетаминофен". Парацетамол действа срещу болка (има аналгетичен ефект) и понижава телесната температура (антипиретичен ефект), обаче няма противовъзпалителен ефект.

Няма рецепта? Понякога да, понякога не

Обикновено се предлага в аптека без рецепта, но можем да го намерим и в лекарства, които могат да се отпускат само по рецепта (напр. В комбинация с активните съставки трамадол, кодеин).

Парацетамолът не е за всеки

Има заболявания или рискови ситуации, при които употребата на парацетамол не може да бъде препоръчана или поне не в същата доза, както при иначе здрави пациенти, приемащи парацетамол за облекчаване на болката или намаляване на температурата.

Ако пропуснем рядкото алергия към парацетамол, тогава съвсем сигурно се нареждаме сред рисковите заболявания тежко чернодробно заболяване (остър хепатит, вирусен хепатит, тежка чернодробна недостатъчност), когато съществува риск от значително увреждане на черния дроб, т.нар. хепатотоксичност, до 3,5 пъти по-висока, отколкото при хора със здрав черен дроб. В случай на дългосрочно стабилизирано необвързващо чернодробно заболяване може да се използва парацетамол, но не в пълната дневна доза и продължителността на лечението трябва да бъде ограничена до максимум 10 дни. Също така е необходимо да не се съкращава интервалът между дозите под 6 часа.

По същия начин се препоръчва удължаване на интервала между единичните дози парацетамол при бъбречна недостатъчност.

Ние също се нареждаме сред рисковите групи пациенти алкохолици, които са изложени на риск от увреждане на черния дроб поради едновременната употреба на алкохол и парацетамол многократно по-висока, отколкото при въздържалите се. Следователно употребата на парацетамол трябва да се избягва и от хора, които наскоро са консумирали или предстои да пият алкохол. По този начин препаратите, съдържащи парацетамол, не са подходящи като средство за главоболие "маймуна". Проблем обаче има и с други лекарства.

Проблемът може да възникне и с едновременна употреба на лекарствени продукти, съдържащи други активни вещества, които впоследствие влияят неблагоприятно на разграждането на парацетамола в организма. Тук се появява т.нар противопоказания, което впоследствие може да доведе до увреждане на черния дроб или бъбреците. Такива лекарства включват напр. фенобарбитал и примидон (и двете предназначени главно за профилактика на епилепсия), или рифампицин (предназначен главно за лечение на туберкулоза). Този списък обаче все още не е окончателен.

Когато се използва разредители на кръвта (напр. активно вещество варфарин) може да е повишен риск от кървене. Ако приемате варфарин, Вашата доза парацетамол не трябва да надвишава 2 g на ден (т.е. максимум 4 таблетки от 500 mg парацетамол) и продължителността на лечението не трябва да надвишава три дни. По-продължителната употреба на тази доза трябва да бъде известна на лекуващия лекар и трябва да се има предвид, ако.

По същия начин едновременната употреба на друго лекарство за болка със съдържанието може да представлява проблем нимезулид, което е също толкова обременяващо за черния дроб.

Парацетамолът не е подходящ за домашни любимци

Дори е смъртоносно отровен за котките! Ако парацетамол трябва да се прилага на кучета, то само по пряка препоръка на ветеринарен лекар, обикновено в еднократна доза не повече от 10 mg на килограм телесно тегло.

Различни форми на парацетамол

Какъв тип употреба на парацетамол може да срещнете:

  • таблетки, ефервесцентни таблетки, капсули
  • супозитории (подходящ за затруднено преглъщане, повръщане или деца от 7 кг)
  • перорална суспензия (подходящ е за педиатрични пациенти, предимството е, че може да се дозира точно според теглото)
  • торбички за приготвяне на топли напитки и сироп (в комбинация с други лекарства в лекарства против настинка).

Съдържанието на парацетамол в различните лекарства варира, така че е важно да се спазва строго препоръчителната доза според инструкциите на фармацевта или препоръките, дадени в листовката.

Дозировка на парацетамол

Освен ако не е превишена максималната единична или дневна доза парацетамол или рисковите фактори не са подценени, лекарството е много безопасно лекарство. Дозировката му е индивидуална и се извлича не само от теглото на пациента, но също така е важно и здравословното състояние на пациента.

В краткосрочна употреба (до 10 дни) препоръчителната доза е за възрастен пациент (в този случай считаме възрастен над 15 години и с тегло над 50 kg за възрастен) 500 - 1000 mg в интервала от 4 - 6 часа, дневна доза макс. 4 g. Ако е необходимо продължително приложение (повече от 10 дни), се препоръчва общата дневна доза да се намали до 2,5 g.

Парацетамол и бременност

Парацетамол в препоръчителната доза и след консултация с лекар или фармацевт е възможен в краткосрочен план трябва да се използва за облекчаване на болка и/или треска при бременни жени (през цялата бременност). За конкретна подготовка ВИНАГИ прочетете внимателно листовката и при съмнение се консултирайте с фармацевт или лекар.!

Парацетамолови супозитории - кой трябва да внимава

Прилагането на парацетамолова супозитория може да бъде риск за пациенти с ректално кървене или възпаление в тази област, напр. за пациенти с улцерозен колит. В такива ситуации не трябва да се прилагат парацетамол-съдържащи супозитории.

Предозиране с парацетамол

Предозирането на парацетамол може да не е толкова сложно, колкото изглежда на пръв поглед. В аптеките и днес и след това е възможно да се купят няколко продукта с различно съдържание на парацетамол. И ако добавим възможността да приемаме лекарства с рецепта, съдържащи парацетамол, рискът може да бъде още по-голям. Важно е винаги да следим какви лекарства приемаме.

Какво да правите в случай на предозиране

Първо и преди всичко, посетете лекар. На практика се използва "антидот" ранно приложение на N - ацетилцистеин, който премахва от организма токсичните метаболити на парацетамол. Терапията трябва да започне от лекар не по-късно от 24 часа. от предозиране на парацетамол (максимален ефект се постига, ако времето на забавяне не надвишава 8 часа).

В този случай N-ацетилцистеин се прилага в дози с порядък по-високи от тези на често използваните средства за подтискане на кашлица и допълнително се прилага като инфузия във вена. Ето защо, в случай на подозрение, свържете се с лекар или спешна помощ.

Ако имате някакви съмнения относно избора на лекарство, дозировката или годността на метода на приложение, не се колебайте да се свържете с вашия фармацевт или лекар. Ще получите ценни съвети за безопасното и ефективно лечение на вашите проблеми.