Ataralgin е съставен аналгетик, съдържащ парацетамол, гуайфенезин и кофеин. Парацетамолът действа срещу болката и понижава телесната температура. Гуайфенезин засилва аналгетичните ефекти на парацетамола. Освен това намалява психическото и емоционалното напрежение с чувство на безпокойство, има слаби успокояващи ефекти и улеснява кашлицата. Кофеинът усилва аналгетичните ефекти, особено при главоболие, премахва умората и увеличава умствената активност. Аналгетичният ефект на Ataralgin обикновено се проявява за 1/2 - 1 час и обикновено продължава 4 часа.
Писмена информация за потребителя.
Прочетете внимателно информацията за употреба!
АТАРАЛГИН
Таблетки
Притежател на решението за регистрация
MEDICAMENTA VYSOKÉ MÝTO a.s., Чехия
Състав
Активно вещество: парацетамол (парацетамол) 325 mg, гуайфенезин (гуайфенезин) 130 mg, кофеин (кофеин) 70 mg в 1 таблетка
Помощни вещества: maydis amylum pregelificatum (прежелатинизирано царевично нишесте), повидон 30 (повидон 30), карбоксиметилцелулозум натрик (натриев нишестен гликолат), стеаринова киселина (стеаринова киселина), магнезиев стеарат (магнезиев стеарат)
Фармакотерапевтична група
Аналгетик (за облекчаване на болката, за поддържащо лечение на грипни заболявания)
Характеристики
Ataralgin е болкоуспокояващо, което съдържа три лекарства: парацетамол, гуайфенезин и кофеин.
Парацетамолът действа срещу болката и понижава телесната температура.
Гуайфенезин усилва аналгетичните ефекти на парацетамола. Освен това намалява психическото и емоционалното напрежение с безпокойство, има слаби успокояващи ефекти и улеснява кашлицата.
Кофеинът усилва болкоуспокояващите, особено при главоболие, премахва умората и увеличава умствената дейност.
Аналгетичният ефект на Ataralgin обикновено се проявява за 1/2-1 час и продължава предимно 4 часа.
Показания
Ataralgin се използва при възрастни за бързо и ефективно облекчаване на болка от различен произход, главоболие, зъби, опорно-двигателния апарат, може да се използва и при грипни заболявания.
Противопоказания
Ataralgin не трябва да се използва при хора със свръхчувствителност към някоя от съставките, при тежки бъбреци, черен дроб, остра жълтеница, увреждане на черния дроб поради алкохолизъм, съпътстващи лекарства, които увреждат черния дроб, миастения гравис и миастеничен синдром.
Не трябва да се използва по време на бременност и кърмене.
Лекарството не е подходящо за деца.
Неблагоприятни ефекти
Ataralgin рядко причинява странични ефекти при препоръчваната доза. Може да се появят кожни обриви или леко нарушено храносмилане като гадене и повръщане.
Ако получите тези нежелани реакции или други нежелани реакции, говорете с Вашия лекар, преди да приемете това лекарство.
След прием на няколко таблетки наведнъж се появяват симптомите на отравяне: гадене, повръщане, слабост, сърцебиене, коремна болка; в случай на предозиране незабавно потърсете медицинска помощ.
Взаимодействия
Ефектите на Ataralgin и други съпътстващи лекарства могат да взаимодействат. Това са предимно комбинации от по-високи дози Ataralgin с лекарства, които влияят на черния дроб, със седативи и с лекарства, които облекчават мускулното напрежение.
Ако приемате други лекарства, както със, така и без рецепта, говорете с Вашия лекар за целесъобразността на приема на лекарството и не го приемайте без неговото или нейното съгласие. Не приемайте лекарства без рецепта с Ataralgin без съгласието на Вашия лекар.
Ако Вашият лекар Ви предписва други лекарства, кажете му, че вече приемате Атаралгин.
Дозировка и начин на употреба
Възрастните обикновено приемат 1-2 таблетки Ataralgin за болка, при необходимост няколко пъти на ден (на интервали от поне четири часа) до максимална доза от 3-6 таблетки на ден.
Внимание
Ако болката не отшуми в рамките на три дни, консултирайте се с лекар.
Продължителната употреба е възможна само по препоръка на лекар.
Не е препоръчително да се консумират алкохолни напитки по време на лечението.
В случай на предозиране или ако детето случайно вземе повече таблетки, незабавно се консултирайте с лекар.
Съхранение
Съхранявайте на сухо място при температура 10 - 25oC.
Внимание
Не трябва да се използва след срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка.
Дръжте далеч от деца!
Опаковане
10, 20 или 100 таблетки
Дата на последната ревизия
Януари 2005 г.
Опитайте и други продукти на Glenmark, намерени в категориите Лекарства без рецепта, Мигрена и Главоболие и Глава и Психика. Продуктът е оценен от 14 клиенти и 100% от тях го препоръчват. ATARALGIN 325 mg/130 mg/70 mg 20 таблетки е регистриран в базата данни ŠUKL под код 56579. Ако не сте сигурни за този продукт, вдъхновете се в категорията Мигрена и Главоболие.