Всичко важно по темата: Лекарства >>
Най-често продаваните лекарства без рецепта включват парацетамол, ибупрофен и аспирин. Въпреки това, всякакви, дори на пръв поглед невинни лекарства, които обещават да помогнат при често срещани заболявания, имат своите странични ефекти и при всяко едно съществува риск от предозиране или злоупотреба или злоупотреба. Ето защо, без да се консултирате с лекар, фармацевт или поне подробен преглед на листовката, категорично не трябва да приемате лекари с лека ръка.
Няма и следа от опасност
Преди три години, като предупреждение за всички, едно нещастно семейство публикува историята на дъщеря си, която почина след предозиране с парацетамол. Дезире Филипс, 20-годишна майка, загуби живота си напълно ненужно, когато след операцията си купи парацетамол в допълнение към предписаните антибиотици, за да се справи по-лесно с болката си. За съжаление, лекарството постепенно и бавно предозира, което води до чернодробна недостатъчност и в крайна сметка смърт. След смъртта на внучката си дядото на Дезире се бори да забрани безплатната продажба на това лекарство:
"Цигарите имат табела на кутията, че пушенето убива и такива лекарства се отпускат без рецепта? Ако знаем, че са вредни, защо да не ги предотвратим? приемайте парацетамол по-дълго или прекомерно, черният им дроб може да се провали. Семейството дълго време не помнеше нещастието, защото Дезире им помагаше само с лекарства от болка след операция за доброкачествени гърди в гърдите, но както каза преди смъртта си - нямаше представа какви могат да бъдат последствията.
Ако и вие го посегнете, без да мислите, трябва да знаете повече за тях. Затова нека разгледаме отблизо триото, което също е много популярно сред нас.
Парацетамол
В Словакия има наистина голям брой лекарства, съдържащи активното вещество парацетамол, което има аналгетични и антипиретични ефекти. Това е ненаркотично лекарство без рецепта. Най-често се използва за намаляване на температурата, за облекчаване на различни болки, като главоболие, зъби, мускули, стави и други подобни.
- Максимална доза:
Възрастните могат да приемат 400 до 1000 mg парацетамол в една доза на всеки 4 до 6 часа (не по-рано от 4 часа!). Максималната дневна доза парацетамол не трябва да надвишава 4000 mg, но внимавайте - ако приемате парацетамол за по-дълъг период от време, например повече от седмица или 10 дни, дневната доза не трябва да бъде повече от 2500 mg, в противен случай съществува риск от предозиране. Децата обикновено имат половин доза, но е необходимо да се преизчисли дозата според теглото. Ако не говорите с Вашия лекар, опитайте се да го направите поне в аптеката или у дома според точната информация, налична в листовката.
- Рискове от употребата на парацетамол
Ако се използва правилно, това е едно от най-надеждните и безопасни вещества за болка и треска, като някои хора изпитват алергични реакции като обрив, зачервяване на кожата, главоболие или повръщане. Въпреки това, в случай на предозиране, но и в комбинация с алкохол, има значително увреждане на черния дроб, което може да доведе до цялостната му недостатъчност и в критични случаи до смърт. Много често срещана причина хората да предозират парацетамол е фактът, че те несъзнателно удвояват дозите си - приемат различни лекарства и не познават активните си съставки. Парацетамолът присъства в много безрецептурни продукти под различни имена, но активната съставка е все същата. Следователно, винаги трябва да се интересувате от активното вещество по време на покупката и когато го приемате сами, и бъдете особено внимателни, ако приемате повече от едно лекарство наведнъж. След това не забравяйте да се консултирате с вашия фармацевт или още по-добре - с вашия лекар.
Ибупрофен
Лекарствата, съдържащи нестероидното активно вещество ибупрофен, което има противовъзпалително и обезболяващо (обезболяващо) действие, също по принцип са сред най-популярните лекарства у нас и в света, въпреки факта, че няколко проучвания показват неговите странични ефекти . Най-често се използва при лека и умерена болка от различен произход (глава, зъби, мускули, стави, гръбначен стълб, менструални болки и др.), Също така потиска треската и тъй като (за разлика от парацетамола) има противовъзпалително средство, лекува и различни възпаления или болезнено подуване.
- Максимална доза
Точната препоръчителна доза ибупрофен също зависи от теглото и причината, поради която се използва. При болка и температура препоръчителната доза за възрастни е приблизително. 200 до 400 mg в еднократна доза веднъж или на всеки 4 до 6 часа (също не по-рано от 4 часа!). При възпаление дозата е до около 1200 mg, като максималната дневна доза не надвишава 2400 mg. Децата имат своя собствена доза (поне наполовина по-малка), която трябва да бъде оценена от лекар или фармацевт въз основа на теглото и възрастта на детето. Ибупрофен е добре да се приема веднага след хранене, за да се намалят страничните ефекти.
- Рискове от приема на ибупрофен
Ибупрофен може да причини сънливост, умора, обща раздразнителност, както и световъртеж и главоболие. Хората с различни видове заболявания, хора с алергии, артериална хипертония или бъбречни проблеми, бременни жени и последните изследвания дори трябва да кажат, че ибупрофенът във високи дози дразни червата и може да причини язва на стомаха, т.нар. синдром на перфорирано черво, който при чувствителни хора може да доведе до цьолиакия. Поради това препоръчителните дози не трябва да се надвишават по време на употреба и ако лекарството не действа при здравословни проблеми след няколко дни, е необходимо да посетите лекар.
Наистина ли ибупрофенът е вреден за нас? След новата може да е свързана с цьолиакия >>
Аспирин
Основният му компонент е ацетилсалициловата киселина. Той също така е нестероиден аналгетик, антипиретик и антифлогист и е ефективен при лечението на болка, треска и възпаление. Следователно аспиринът може ефективно да потиска главоболието, зъбите, мускулите, ставите или гръбначния стълб и може да се справи и с възпалението. Благодарение на ацетилсалициловата киселина, тя също така помага за разреждане на кръвта и по този начин предотвратява образуването на запушени кръвоносни съдове - но в този случай със сигурност само след консултация с лекар.!
- Максимална доза
Възрастните могат да приемат 500 до 1000 mg от лекарството веднъж или повече за 4-8 часа, максималната дневна доза не трябва да надвишава 4000 mg. Внимание - не давайте аспирин на деца, само ако точната доза е препоръчана от Вашия лекар, тъй като те са изложени на риск Синдром на Рейе >>
- Рискове от употребата на аспирин
Случайната употреба на аспирин при здрави хора и в правилните дози е относително безопасна, но трябва да се внимава особено при хора с нарушения на кървенето, бъбреци, черен дроб, язва на стомаха, високо кръвно налягане, след инфаркт или инсулт, тъй като може да бъде твърде опасно. Тревожен е фактът, че мнозина приемат аспирин като предпазна мярка, особено поради злощастния мит, че ежедневният прием на аспирин може да бъде защита срещу инсулт или дори рак. Последните проучвания обаче ясно показват, че макар да разрежда кръвта, точно както това лекарство може да бъде полезно за вашето здраве, то може да ви изложи на голям риск. Малко хора, които ежедневно си позволяват аспирин, знаят за заплахата от кървене в мозъка и стомаха, което може да бъде причинено от основния компонент на аспирина - ацетилсалициловата киселина. Ето защо е по-добре да не рискувате без препоръката на лекаря.
SOS след маймуната?
Както парацетамолът, така и ибупрофенът и аспиринът обикновено са първата помощ при болка и световъртеж след една нощ с алкохол. НО! В този случай не забравяйте, че ибупрофенът или аспиринът са по-добър избор; по-скоро трябва напълно да забравите за парацетамола, тъй като в комбинация с алкохол можете да натоварите черния дроб. Въпреки това, отново се придържайте към препоръчаната доза и ако лекарството не действа при Вас, не го приемайте отново.
Опитайте по различен начин и забравете за хапчетата! 6 съвета какво да ядете при болка >>
- Когато захарта дойде в Европа, хората смятаха, че това е деликатес. Когато се разпространи и беше достъпен за хората, бързо замени меда. Въпреки факта, че захарната тръстика се отглежда в Южна Америка, индианците там пазеха различна тайна. Това е растението стевия, което се използва в Парагвай от векове за подслаждане на чая. През последните години се разпространява бързо в цяла Европа. Днес е модна тенденция да се ограничава захарта, която наистина не е най-здравословната в по-големи количества. Това е ерата на подсладителите от стевия!
- Фибри срещу болести Какви фибри могат да помогнат Лекарят отговаря (1
- ZEOLIT - Чудодейното лекарство на годината
- Джинджифилът като лекарство - Anna Čunderlíková ()
- Може да има фитнес треньор зад допинга на Пауъл