Продуктът е недостъпен за дълго време
Вече поръчахме продукта за вас от доставчика, за съжаление в момента не знаем датата на доставката му до нашия склад.
Лекарството съдържа аналгетик - парацетамол, който облекчава болката и намалява температурата, и деконгестант - фенилефрин, който облекчава запушения нос.
Продуктът е недостъпен за дълго време
Датата на разпространение е неизвестна
Добави още
Лекарството съдържа аналгетик - парацетамол, който облекчава болката и намалява температурата, и деконгестант - фенилефрин, който облекчава запушения нос.
Използва се за облекчаване на симптомите на настинка и грип, включително облекчаване на болката, главоболие, запушена носна конгестия и за намаляване на температурата при възрастни и юноши над 16-годишна възраст.
Използване
Схеми на дозиране и дозиране
Възрастни и юноши на възраст над 16 години:
1 саше се дава като еднократна доза. Тази доза може да се повтори на интервали от 4-6 часа. Интервалът между дозите не трябва да бъде по-малък от 4 часа. За 24 часа не трябва да се използват повече от 4 сашета.
Продължителност на лечението:
Лекарството е предназначено само за краткосрочно лечение. Препоръчва се медицинско наблюдение, ако симптомите не се подобрят или влошат след приема на лекарството след 3 до 3 дни.
Можете да изтеглите листовката за продукта Doluxio Combi 12 vrecúšok във формат doc тук: Doluxio Combi 12 vrecúšok.doc
Писмена информация за потребителя
прах за перорален разтвор
(парацетамол 500 mg, фенилефрин хидрохлорид 12,2 mg)
Прочетете внимателно цялата листовка, преди да започнете да приемате това лекарство, тъй като тя съдържа важна за вас информация.
Винаги приемайте това лекарство точно както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт.
Запазете тази писмена информация. Може да се наложи да го прочетете отново.
Свържете се с вашия фармацевт за повече информация или съвет.
Ако получите някакви нежелани реакции, говорете с Вашия лекар или фармацевт. Това включва всички възможни нежелани реакции, които не са изброени в тази листовка. Вижте раздел 4.
Ако не се чувствате по-добре или се чувствате по-зле след 3 дни лечение, трябва да се свържете с Вашия лекар.
Ще разберете в тази листовка:
1. Какво представлява Doluxio Combi и за какво се използва
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Doluxio Combi
3. Как да приемате Doluxio Combi
4. Възможни странични ефекти
5. Как да съхранявате Doluxio Combi
6. Съдържание на опаковката и друга информация
1. Какво представлява Doluxio Combi и за какво се използва
Doluxio Combi съдържа аналгетик - парацетамол, който облекчава болката и намалява температурата, и деконгестант - фенилефрин, който облекчава запушения нос.
Doluxio Combi се използва за облекчаване на симптомите на настинка и грип, включително облекчаване на болката, главоболие, запушване на носа и за намаляване на температурата при възрастни и юноши над 16-годишна възраст.
Ако не се чувствате по-добре или се чувствате по-зле след 3 дни лечение, трябва да посетите лекар.
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Doluxio Combi
Не взимай Doluxio Combi:
ако вие сте алергични към парацетамол и фенилефрин хидрохлорид или към някоя от останалите съставки на това лекарство (изброени в точка 6).
Ако имате тежко сърдечно заболяване.
Ако имате високо кръвно налягане (хипертония).
Ако имате глаукома (глаукома, очно разстройство, често свързано с повишено налягане на течността в окото).
Ако имате повишена функция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм).
Ако приемате инхибитори на моноаминооксидазата (лекарства, използвани за лечение на депресия) или сте ги приемали през последните 14 дни.
Ако приемате трициклични антидепресанти (за лечение на депресия). Ако имате тежко чернодробно заболяване (тежка чернодробна недостатъчност).
Ако имате остро чернодробно възпаление (остър хепатит).
Ако страдате алкохолна зависимост.
Предупреждения и предпазни мерки
Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт, преди да приемете Doluxio Combi:
Ако имате феномен на Рейно, състояние, причинено от нарушено кръвообращение в пръстите на ръцете и краката.
Ако имате диабет, състояние, свързано с висока кръвна захар.
Ако страдате от леко до тежко бъбречно увреждане.
Ако имате леко до тежко чернодробно увреждане или се лекувате с лекарства, които засягат чернодробната функция.
-
Ако имате хемолитична анемия (намаляване на броя на червените кръвни клетки, което може да промени цвета на кожата до светложълт и да причини умора и задух).
Ако сте дехидратирани (липса на течности в тялото).
Ако страдате от хронично недохранване (дългосрочна липса на хранителни вещества).
Ако имате увеличена простата.
Ако имате надбъбречен тумор (феохромоцитом).
Ако имате дефицит на глутатион (вещество, което се намира естествено в организма).
Ако имате астма и сте свръхчувствителни към ацетилсалицилова киселина (използва се за лечение на болка или разреждане на кръвта). Може също да сте свръхчувствителни към Doluxio Combi.
Това лекарство съдържа парацетамол. Не го приемайте с други лекарства, които съдържат парацетамол. Никога не приемайте повече Doluxia Combi от препоръчаното. Приемът на по-високи дози от препоръчаните няма да увеличи облекчаването на болката, но може да причини сериозно увреждане на черния дроб. Симптомите на увреждане на черния дроб обикновено не се проявяват повече от няколко дни. Ето защо е важно да се потърси медицинска помощ възможно най-скоро след предозиране, дори ако се чувствате добре. Не приемайте едновременно други лекарства за грип, настинка или деконгестанти (лекарства за прочистване на запушен нос).
Не приемайте други деконгестанти (лекарства за облекчаване на запушен нос или капки за очи за лечение на зачервени очи) едновременно с Doluxio Combi).
Моля, консултирайте се с Вашия лекар, ако симптомите Ви не се подобрят или дори се влошат по време на 3 дни лечение с Doluxio Combi.
Деца и юноши
Doluxio Combi е за възрастни и юноши над 16 години.
Други лекарства и Doluxio Combi
Не приемайте Doluxio Combi, ако приемате инхибитори на моноаминооксидазата (МАО инхибитори като моклобемид или траннилципромин) или трициклични антидепресанти (като амитриптилин, амоксапин, кломипрамин, дезипрамин и доксепин), използвани за лечение на депресия през последните 14 дни или.
Тъй като и двете Doluxia Combi, фенилефрин хидрохлорид и парацетамол, могат да взаимодействат с други лекарства, моля, уведомете Вашия лекар или фармацевт за всички лекарства, които можете да приемате едновременно, по-специално:
Лекарства, които могат да взаимодействат с фенилефрин, като лекарства, използвани за лечение на високо кръвно налягане, сърдечни или кръвоносни проблеми, като
ефедрин, епинефрин, допамин
лекарства като хидралазин и миноксидил, които понижават кръвното налягане чрез разширяване на кръвоносните съдове
бета-блокери или други лекарства за лечение на високо кръвно налягане.
Лекарства, които могат да увеличат ефекта на фенилефрин върху кръвоносните съдове, като напр
дигоксин (използван за лечение на сърдечни заболявания)
тетрациклични антидепресанти (лекарства, използвани за лечение на депресия), като мапротилин
антидепресанти като фенелзин, изокарбоксилна киселина, ниаламид
лекарства за лечение на болестта на Паркинсон, като селегилин
фуразолидон (използван за лечение на бактериални инфекции).
Лекарства, които могат да повлияят на разграждането на черния дроб на Doluxia Combi и могат да увеличат токсичния ефект на парацетамола върху черния дроб, като напр.
барбитурати (успокоителни, успокоителни)
антиконвулсанти (използвани за лечение на епилепсия) като фенитоин, фенобарбитал, метилфенобарбитал и примидон
рифампицин (за лечение на туберкулоза)
пробенецид (отдолу).
Лекарства, които могат да повлияят на наличието на парацетамол в организма, като напр
антихолинергици (като гликопирониум, пропантелин)
метоклопрамид или домперидон (използвани за лечение на гадене или повръщане)
холестирамин (за намаляване на мазнините в кръвта)
изониазид (за лечение на туберкулоза)
пропранолол (използван за лечение на високо кръвно налягане).
Варфарин и други кумарини (разредители на кръвта), чийто антикоагулантен ефект може да се засили чрез редовна ежедневна продължителна употреба на парацетамол с повишен риск от кървене; случайната употреба на Doluxia Combi няма значителен ефект.
Редовната употреба на парацетамол може да усили токсичния ефект на зидовудин (използван за лечение на ХИВ).
Информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемали други лекарства.
Doluxio Combi и храна, напитки и алкохол
Не пийте алкохол (напр. Вино, бира, спиртни напитки), докато приемате Doluxia Combi. Ефектът от алкохола няма да се засили при употребата на парацетамол, но алкохолът може да увеличи токсичния ефект на парацетамола върху черния дроб.
Бременност, кърмене и плодовитост
Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате да имате бебе, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди да приемете това лекарство.
Doluxio Combi не се препоръчва по време на бременност или кърмене.
Шофиране и работа с машини
Към днешна дата няма съобщения за нежелани реакции на Doluxia Combi относно способността за шофиране и работа с машини.
Doluxio Combi съдържа захароза, аспартам, сорбитол, захари (въглехидрати)
Това лекарство съдържа аспартам (E951), източник на фенилаланин. Може да бъде вредно за хора с фенилкетонурия (наследствено метаболитно заболяване).
Това лекарство съдържа сорбитол (Е420) и захароза.
Ако Вашият лекар Ви е казал, че имате непоносимост към някои захари, свържете се с него преди да приемете това лекарство. Всяко саше съдържа приблизително 1,9 g въглехидрати. Това трябва да се има предвид при пациенти с диабет.
3. Как да приемате Doluxio Combi
Винаги приемайте това лекарство точно както е посочено в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт. Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт, ако не сте сигурни.
Препоръчителната доза е:
Възрастни и юноши над 16 години
Дозата може да се повтаря на всеки 4-6 часа.
Не приемайте повече от 4 джоба за 24 часа.
Моля, обърнете внимание, че по-високи дози от препоръчаните могат да доведат до риск от тежко увреждане на черния дроб.
За вътрешна употреба след разтваряне с вода.
Разтворете съдържанието на сашето в чаша, наполовина напоена с гореща, но не вряща вода (приблизително 125 ml). Разбъркайте, докато се разтвори и изпийте безцветния разтвор.
Употреба при деца и юноши
Doluxio Combi не се препоръчва за употреба при деца под 16-годишна възраст.
Няма индикации, че дозировката трябва да се коригира при пациенти в напреднала възраст.
Пациенти с бъбречно или чернодробно увреждане
Дозовият интервал трябва да се удължи при пациенти с бъбречно или чернодробно увреждане и при пациенти със синдром на Gilbert. При пациенти с тежко бъбречно увреждане интервалът на дозиране трябва да бъде удължен до най-малко 8 часа. Говорете с Вашия лекар или фармацевт.
Ако сте приели повече от необходимата доза Doluxia Combi
Ако сте приели твърде много от това лекарство, незабавно уведомете Вашия лекар, дори ако се чувствате добре.
Това се дължи главно на забавения риск от тежко увреждане на черния дроб с парацетамол.
Ако сте пропуснали да приемете Doluxio Combi
Не приемайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата.
Ако имате някакви допълнителни въпроси относно употребата на този продукт, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
4. Възможни странични ефекти
Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.
Повечето хора нямат проблеми, но някои могат да се появят.
Следващото резюме обхваща страничните ефекти на парацетамол и фенилефрин.
При терапевтични дози страничните ефекти са редки и имат лек клиничен ход.
Редки (могат да засегнат до 1 на 1000 души):
Нарушения на кръвта и лимфната система: нарушения на кръвта, наблюдавани като неочаквани синини, бледост или намалена устойчивост към инфекции. Хематопоетични нарушения, включително нарушения на тромбоцитите, намален брой специфични кръвни клетки (агранулоцитоза, левкопения, тромбоцитопения), хемолитична анемия, панцитопения (нарушения на кръвните клетки).
Хепатобилиарни нарушения: нарушена чернодробна функция (повишени нива на чернодробните ензими), чернодробна недостатъчност, жълтеница (пожълтяване на кожата или очите).
Нарушения на кожата и подкожната тъкан: свръхчувствителност, включително кожен обрив и уртикария, сърбеж, изпотяване, пурпура (малко подкожно кървене), ангиоедем (внезапно подуване на кожата и лигавиците).
Нарушения на имунната система: алергични реакции или реакции на свръхчувствителност, включително кожен обрив, копривна треска, анафилаксия (тежка алергична реакция, причиняваща затруднено дишане или замаяност).
Много редки (могат да засегнат до 1 на 10 000 души):
Респираторни нарушения: бронхоспазъм (затруднено дишане или хрипове).
Уринарни нарушения: Стерилна пиурия (урина, съдържаща бели кръвни клетки, мътна урина) и свързани с бъбреците странични ефекти могат да се появят при продължителна употреба на високи дози парацетамол.
Стомашно-чревни разстройства: Остър панкреатит (възпаление на панкреаса, което може да причини силна болка в корема или гърба).
Съобщени са много редки случаи на тежки кожни реакции.
Неизвестно (честотата не може да бъде определена от наличните данни):
Червен кожен обрив, вероятно с мехури, подуване на гърлото, тежка алергична реакция (анафилактичен шок), анемия (нарушение на кръвта), чернодробна дисфункция и хепатит (възпаление на черния дроб), бъбречна функция (бъбречна недостатъчност, кръв в урината, затруднено уриниране ), стомашно-чревни разстройства и световъртеж (виене на свят).
Чести (могат да засегнат до 1 на 10 души):
Стомашно-чревни нарушения: загуба на апетит, гадене и повръщане.
Редки (могат да засегнат до 1 на 1000 души):
Сърдечни и сърдечни нарушения: тахикардия (учестен пулс), сърцебиене (възприемане на собствения пулс).
Съдови нарушения: повишаване на кръвното налягане.
Нарушения на имунната система: алергични реакции или реакции на свръхчувствителност, включително кожен обрив, копривна треска, анафилаксия (тежка алергична реакция, която може да причини затруднено дишане или световъртеж) и бронхоспазъм (затруднено дишане или хрипове).
Много редки (могат да засегнат до 1 на 10 000 души):
Нарушения на нервната система: могат да се появят безсъние (затруднено сън), нервност, тремор (тремор), безпокойство, безпокойство, объркване, раздразнителност, световъртеж и главоболие.
Съобщаване на нежелани реакции
Ако получите някакви нежелани реакции, говорете с Вашия лекар или фармацевт. Това включва всички възможни нежелани реакции, които не са изброени в тази листовка. Можете също да съобщите нежелани реакции директно чрез националната система за докладване, изброена в приложение V. Чрез докладване на нежелани реакции можете да помогнете да предоставите повече информация за безопасността на това лекарство.
5. Как да съхранявате Doluxio Combi
Съхранявайте това лекарство на място, недостъпно за деца и юноши.
Не използвайте това лекарство след срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка и сашето след Годен до: Срокът на годност се отнася до последния ден от посочения месец.
Време за съхранение на приготвения разтвор: разтворът, приготвен чрез разтваряне в гореща вода, трябва да се изпие веднага.
Да се съхранява в оригиналната опаковка, за да се предпази от светлина и влага.
Това лекарство не изисква специални условия за съхранение при температура.
Не изхвърляйте лекарствата в отпадъчни води или битови отпадъци. Върнете неизползваното лекарство в аптеката. Тези мерки ще помогнат за опазване на околната среда.
6. Съдържание на опаковката и друга информация
Какво съдържа Doluxio Combi
- Активните вещества са парацетамол 500 mg, фенилефрин хидрохлорид 12,2 mg (съответстващ на 10 mg фенилефрин).
Другите съставки са аскорбинова киселина, захароза, аспартам (E951), аромат на лимон (съдържа натурално лимоново масло и ароматизанти, малтодекстрин, манитол (E421), арабска гума, сорбитол (E420), глюконолактон, колоиден безводен силициев диоксид и α-токоферол (E307 )), захарин натрий, колоиден безводен силициев диоксид, безводна лимонена киселина, натриев цитрат.
Как изглежда Doluxio Combi и какво съдържа опаковката
Doluxio Combi е бял прах за разтвор за перорална употреба, опакован в ламиниран плик от алуминиево/хартиено фолио в хартиена кутия.
След разтваряне разтворът е безцветен, леко опалесциращ, без частици и утайки.
Опаковки: 5, 6, 8, 10, 12, 16, 20 торби в хартиена кутия.
Не всички видове опаковки могат да се предлагат на пазара.
Притежател на разрешението за употреба и производител
Притежател на решението за регистрация
Actavis Group PTC ehf.
Hermes Pharma Ges.m.b.H
Allgäu 36, Wolfsberg 9400
Той е разрешен в държавите-членки на Европейското икономическо пространство (ЕИП) под следните имена:
Обединено кралство: Парацетамол/фенилефрин хидрохлорид 500 mg/12,2 mg
Прах за перорален разтвор
България ПарацетаМакс Грип/ParacetaMax Grip
Унгария Doluxio Combi 500 mg/12,2 mg на страница belsőleges
Ирландия Venos Cold & Flu 500 mg/12,2 mg прах за перорално приложение
Прах за перорален разтвор
Румъния Pinex Răceala Gri Gripă 500 mg/12,2 mg Прах за перорален разтвор
Словашка република Doluxio Combi
Тази писмена информация е актуализирана за последно през март 2019 г.