На склад в електронния магазин
Безплатна лична колекция
ПАРАЛЕН Екстра 24 таблетки
PARALEN EXTRA съдържа комбинация от две лекарства, която е ефективна срещу болка. Парацетамолът осигурява облекчаване на болката и понижава телесната температура. Кофеинът засилва ефекта на парацетамола, като по този начин помага за облекчаване на болката, действа срещу умората, леко насърчава дишането и кръвообращението при трескави заболявания. PARALEN EXTRA не дразни стомаха. Не съдържа ацетилсалицилова киселина.
Може да се използва от възрастни, юноши и деца над 12 години. PARALEN EXTRA е подходящ за облекчаване на главоболие, мигрена, болки в гърба, зъбите, мускулите, ревматични и менструални болки. Той също така облекчава неприятните симптоми на грип, настинки и болки в гърлото и намалява температурата.
Дозировка и начин на употреба
Схеми на дозиране и дозиране
Възрастни и юноши на възраст над 15 години
1-2 таблетки според нуждите до 4 пъти на ден с интервал от поне 4 часа.
Еднократна доза от 1 таблетка е подходяща за хора с тегло до 60 kg, докато еднократна доза от 2 таблетки е подходяща само за хора с тегло 60 kg или повече.
Най-високата единична доза е 2 таблетки (1 g парацетамол), максималната дневна доза е 8 таблетки (4 g парацетамол).
Пациенти с бъбречно увреждане
Необходима е корекция на дозата при пациенти с бъбречна недостатъчност; със скорост на гломерулна филтрация 50-10 ml/min, 1 таблетка може да се прилага на всеки 6 часа; при по-малко от 10 ml/min, лекарството се прилага на всеки 8 часа.
Пациенти с чернодробно увреждане
Препоръчително е да не се прилагат максимални дози при тези пациенти и да се поддържа интервал от поне 6 часа между дозите.
Педиатрична популация (12 - 15 години)
1 таблетка до 3 пъти на ден с интервал от поне 6 часа.
Продължителност на лечението
Не приемайте това лекарство повече от 7 дни без съвет от Вашия лекар. Ако симптомите на заболяването не се подобрят в рамките на 3 дни, говорете с Вашия лекар.
Начин на употреба
Лекарството е за перорално приложение. Таблетките трябва да се поглъщат с достатъчно количество течност. Може да се приема със или без храна.
Внимание
Може да се използва по време на бременност, ако е клинично показано, но трябва да се използва най-ниската ефективна доза за възможно най-кратка продължителност и с възможно най-ниска честота.
При краткосрочно лечение и съпътстващо внимателно проследяване на бебето не е необходимо да се прекъсва кърменето.
Той е противопоказан при тежка чернодробна недостатъчност и/или остър хепатит.
Препоръчва се повишено внимание при пациенти с бъбречно увреждане.
Пациентите не трябва да приемат едновременно други лекарства, съдържащи парацетамол.
Пиенето на твърде много кафе или чай по време на лечението може да ви накара да се чувствате напрегнати и раздразнителни.
Не пийте алкохол.
Допълнителни специални предупреждения са дадени в КХП (точка 4.4).
Състав
Внимание
Обърнете специално внимание с PARALEN EXTRA Ако се лекувате от чернодробно заболяване, хемолитична анемия (липса на кръвни клетки) или липса на ензима глюкоза-6-фосфат хидрогеназа (наследствено заболяване, което причинява намаляване на броя на червените кръвни клетки), трябва да говорите с Вашия лекар, преди да вземете това лекарство. Не трябва да приемате други лекарства, съдържащи парацетамол, докато приемате Парален Екстра. При възрастни, приемащи 6 g или повече парацетамол на ден, може да настъпи увреждане на черния дроб. Въпреки това, чернодробно увреждане може да настъпи при много по-ниски дози, ако са налице следните рискови фактори.
Рискови фактори
Ако пациентът
- претърпява дългосрочно лечение с карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин, рифампицин или други лекарства, които индуцират чернодробни ензими (вж. Използване на други лекарства)
- редовно консумира алкохол в по-големи количества от препоръчаните. Дългосрочната консумация на алкохол значително увеличава риска от токсично увреждане на черния дроб с парацетамол, като най-висок риск е регистриран при хронични алкохолици, които се въздържат за кратко (12 часа).
Не приемайте това лекарство повече от 7 дни без съвет от Вашия лекар. Ако симптомите на заболяването не се подобрят в рамките на 3 дни, консултирайте се с лекар.
Не трябва да приемате други лекарства, съдържащи парацетамол, докато приемате Парален Екстра.Ефектите на Парален Екстра и ефектите на метоклопрамид, домперидон, холестирамин и пробенецид могат да взаимодействат. За лечение на безсъние), зидовудин (за лечение на ХИВ инфекция и СПИН ), рифампицин (антибиотик), в някои случаи може да доведе до нарушена чернодробна функция. Редовната ежедневна употреба на Парален Екстра с някои антикоагуланти (варфарин) може да увеличи риска от кървене. PARALEN EXTRA не трябва да се комбинира с лекарства, съдържащи ацетилсалицилова киселина, поради по-висок риск от увреждане на бъбреците, а в изключителни случаи и ускоряване на сърдечната дейност.
Парален Екстра не трябва да се използва по време на бременност.