Лекарство
Суспензия за деца от 3 месеца. Бързо и ефективно облекчение от треска и болка. Съдържа дозираща тръба за просто и точно дозиране.
Нурофен за деца Ягода съдържа лекарството ибупрофен, което принадлежи към групата, наречена нестероидни противовъзпалителни лекарства. Той предотвратява образуването на вещества, отговорни за болката и възпалението. Намалява температурата, облекчава възпалението от различен произход и облекчава лека до умерена болка.
В случай на болка в ухото, винаги се консултирайте с лекар и използвайте продукта само по негова препоръка.
Лекарството е предназначено предимно за лечение на деца и кърмачета на възраст от 3 месеца.
Активно вещество
- Активното вещество е ибупрофен (ибупрофен) 100 mg в 5 ml суспензия.
- Другите съставки са лимонена киселина монохидрат, натриев цитрат дихидрат, натриев хлорид, захарин натриев дихидрат, домифениев бромид, полисорбат 80, малтитолов сироп, ксантанова смола, ягодов аромат, глицерол, пречистена вода.
Доза от
Перорална суспензия. Съдържа дозираща тръба за просто и точно дозиране.
Препоръчителна употреба
Дозировка при трескави и болезнени състояния
Препоръчителната дневна доза е 20-30 mg/kg телесно тегло за един ден в разделени дози.
Препоръчителна доза според възрастта на детето:
- 3-12 месеца: 2,5 ml суспензия 3 пъти на ден за 24 часа
- 1-2 години: 2,5 ml суспензия 3-4 пъти на ден в продължение на 24 часа
- 3-7 години: 5 ml суспензия 3-4 пъти на ден в продължение на 24 часа
- 8-12 години: 5-10 ml суспензия 3-4 пъти на ден в продължение на 24 часа
Разделете общата дневна доза на 3 до 4 разделени дози, с интервал от 6-8 часа между дозите.
Треска след ваксинация (3-6 месеца):
Лекарството се прилага като доза от 2,5 ml суспензия (50 mg ибупрофен). Ако е необходимо, дозата може да се повтори след 6 часа. Не трябва да се дават повече от 2 х 50 mg ибупрофен на ден. Ако температурата не намалее, трябва да се потърси лекар.
Суспензията трябва да се разклати преди измерване на всяка доза. За измерване на точната доза се използва дозираща тръба. Суспензията трябва да се поглъща с достатъчно количество течност. Суспензията се приема независимо от приема на храна. Ако по време на лечението се появи лошо храносмилане, препоръчително е да приемате лекарството с храна.
важно съобщение
- Лекарството е предназначено за краткосрочна употреба. Ако симптомите на заболяването продължават повече от 24 часа при кърмачета на възраст 3-5 месеца и повече от 3 дни при деца от 6 месеца, трябва да се потърси лекар. Ако лекарството се дава на кърмачета, трябва да се потърси лекар възможно най-скоро.
- Лекарството не е предназначено за деца под 3-месечна възраст, освен ако лекар не препоръча друго. Продуктът не е предназначен за деца с тегло под 5 кг.
- Ако лекарството се използва от възрастен, важат същите ограничения като за деца.
- Не трябва да се използва при жени през последните три месеца от бременността.
- Срокът на годност след първо отваряне на бутилката е 6 месеца.
Съдържание на пакета
Опаковката съдържа 200 мл.
Неблагоприятни ефекти
Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава - вижте листовката.
Можете да съобщите нежелани реакции директно на:
ŠÚKL, отдел за фармакологична бдителност, Kvetná 11, 825 08 Братислава 26
или по имейл: [email protected]
Регистриран лекарствен продукт, прочетете внимателно листовката.
Приложение №. 1 към уведомлението за промяна, ев. №: 2019/01234-Z1A
Писмена информация за потребителя
Нурофен за деца Ягода
Прочети внимателно цялата тази листовка, преди да започнете да приемате това лекарство, тъй като тя съдържа важна за вас информация.
- Винаги използвайте това лекарство точно както е дадено в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт.
- Запазете тази писмена информация. Може да се наложи да го прочетете отново.
- Свържете се с вашия фармацевт за повече информация или съвет.
- Ако някоя от нежеланите реакции стане сериозна или забележите нежелани реакции, които не са изброени в тази листовка, моля, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Това включва всички възможни нежелани реакции, които не са изброени в тази листовка. Вижте раздел 4.
- Ако вашето бебе не се чувства по-добре или се чувства по-зле в рамките на 24 часа (за кърмачета на възраст от 3 до 5 месеца) или в рамките на 3 дни (за деца на възраст от 6 месеца и юноши), трябва да се свържете с лекар.
В тази листовка:
1. Какво представлява Нурофен за деца Ягода и за какво се използва
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Нурофен за деца Ягода
3. Как да приемате Нурофен за деца Ягода
4. Възможни странични ефекти
5. Как да съхранявате Нурофен за деца Ягода
6. Съдържание на опаковката и друга информация
1. Какво представлява Нурофен за деца Ягода и за какво се използва
Нурофен за деца Ягода съдържа лекарството ибупрофен, което принадлежи към групата, наречена нестероидни противовъзпалителни лекарства (нестероидни противовъзпалителни лекарства). Той предотвратява образуването на вещества, отговорни за болката и възпалението. Действието му понижава температурата, облекчава възпалението от различен произход и облекчава лека до умерена болка.
Нурофен за деца Ягода се използва за намаляване на температурата (включително повишена температура след ваксинацията), използва се и за облекчаване на лека до умерена болка, като главоболие, зъбобол или болки в ушите, болки в гърлото, болки, свързани с навяхвания или смачкване.
Лекарството е предназначено предимно за лечение на деца и кърмачета на възраст от 3 месеца.
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Нурофен за деца Ягода
Не сервирайте Нурофен за деца Ягода дете:
- ако е алергичен към лекарството или към някоя от останалите съставки на това лекарство (изброени в точка 6);
- ако детето има текуща или минала язва на стомаха или дванадесетопръстника или стомашно-чревно кървене;
- ако детето има анамнеза за кървене или перфорация на храносмилателния тракт след лечение с някое от нестероидните противовъзпалителни лекарства;
- ако детето има анамнеза за алергични реакции към ибупрофен, ацетилсалицилова киселина или други противовъзпалителни нестероидни лекарства (лекарства за болка, треска и възпаление), като астма, ринит или копривна треска;
- ако детето вече приема други лекарства за болка, треска и възпаление от групата на нестероидни противовъзпалителни средства;
- ако има тежко сърдечно, чернодробно или бъбречно заболяване.
Не давайте това лекарство на деца под 3-месечна възраст. Лекарството не е предназначено за деца с тегло под 5 кг.
Ако лекарството се използва от възрастен, важат същите ограничения като за деца.
Не трябва да се използва при жени през последните три месеца от бременността.
Известия и мерки:
Преди да започнете да давате на детето си Нурофен за деца Ягода, говорете с Вашия лекар или фармацевт:
- ако детето има заболяване на имунната система (системен лупус еритематозус) или има друго заболяване на съединителните тъкани;
- ако има бронхиална астма или алергично заболяване;
- ако има нарушение на кръвосъсирването, високо кръвно налягане;
- ако детето има проблеми с бъбреците или черния дроб;
- при дехидратация на дете, тъй като дехидратираните деца и юноши са изложени на риск от бъбречно увреждане;
- ако има хронично възпалително чревно заболяване (улцерозен колит, болест на Crohn); защото състоянието на детето ви може да се влоши след приема на лекарството;
- ако детето има сърдечни проблеми, е било победено или има рискови фактори за развитието си (напр. високо кръвно налягане, диабет, висок холестерол или пушач);
- ако детето има или е имало стомашна язва, особено ако е усложнено от кървене или пункция;
- ако редовно приема други лекарства.
Ако детето ви развие коремна болка, черни изпражнения, повръщане, диария или други храносмилателни разстройства, обрив или някакви признаци на свръхчувствителност, спрете да давате лекарство на детето и посетете лекар.
Сериозни кожни реакции са наблюдавани много рядко при ибупрофен. Лекарството трябва да бъде спряно незабавно при първата поява на кожен обрив или увреждане на лигавицата.
Не давайте лекарството на дете, ако има едра шарка.
Лекарства като Нурофен за деца Ягода може леко да увеличи риска от инфаркт или инсулт. Рискът е по-вероятен при високи дози и продължително лечение. Следователно не превишавайте препоръчителната доза от 20-30 mg/kg телесно тегло или продължителността на лечението.
Прилагайте лекарството възможно най-кратко време и в най-ниската ефективна доза, необходима за контролиране на симптомите на заболяването.
Пациентите в напреднала възраст може да имат по-голяма вероятност да получат нежелани реакции и техните последици да са по-тежки.
Други лекарства и Нурофен за деца Ягода
Информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако детето Ви в момента приема или наскоро е приемало други лекарства.
Не приемайте това лекарство, ако вече приемате друго НСПВС (включително COX-2 инхибитори като целекоксиб или еторикоксиб) или други болкоуспокояващи, включително ацетилсалицилова киселина (ако се използва като болкоуспокояващо).
Едновременната употреба на Нурофен за деца с ягоди и някои други лекарства може да повлияе ефектите на другия. Затова винаги се консултирайте с Вашия лекар, преди да приемате ибупрофен с други лекарства.
Лекарствата, които взаимодействат с ибупрофен, включват:
- кортикостероиди като преднизолон или дексаметазон (използвани за лечение на възпаление или алергии);
- лекарства, понижаващи високото кръвно налягане (АСЕ инхибитори като каптоприл, бета-рецепторни блокери и ангиотензин II антагонисти) или диуретици (диуретици);
- лекарства, които намаляват съсирването на кръвта напр. варфарин (увеличава риска от кървене);
- лекарства, съдържащи ниски дози ацетилсалицилова киселина (до 75 mg дневно);
- кардиогликозиди (лекарства за лечение на сърдечни заболявания, като дигоксин);
- антидепресанти (литий или така наречените селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин, например циталопрам);
- лекарства, съдържащи метотрексат, за лечение на злокачествени заболявания или ревматоиден артрит;
- лекарства, използвани за потискане на функцията на имунната система (лекарства, съдържащи циклоспорин или такролимус);
- лекарства, съдържащи мифепристон (за предизвикване на аборт);
- Лекарства против СПИН, съдържащи зидовудин;
- лекарствата, съдържащи пробенецид и сулфапиразон, могат да имат по-нисък ефект, когато се приемат с ибупрофен;
- хинолинови антибиотици;
- лекарства за лечение на епилепсия (напр. фенитоин).
Моля, информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако детето Ви приема някакви лекарства продължително време.
Нурофен за деца Ягода и храна и напитки
Приема се независимо от приема на храна. Ако се появят проблеми с храносмилането, препоръчително е да се приема с храна.
Бременност, кърмене и плодовитост
Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате да имате бебе, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди да приемете това лекарство.
Ако сте бременна през първите 6 месеца, използвайте Нурофен за деца Ягода само по изричната препоръка на лекар. Не трябва да се използва през последните три месеца от бременността.
Не е необходимо да се прекъсва кърменето по време на краткотрайна употреба на препоръчителната доза.
Жените, които искат да забременеят, трябва да се консултират с лекар относно възможността да приемат лекарството. Той принадлежи към група лекарства, които могат да увредят плодовитостта при жените. След прекратяване на употребата ще бъде направена корекция.
Шофиране и работа с машини
Когато се приема от възрастен, Нурофен за деца не повлиява или пренебрежимо влияе върху способността за шофиране и работа с машини.
Нурофен за деца Ягодата съдържа малтитолов сироп и натрий
Лекарството съдържа малтитолов сироп. Ако Вашият лекар Ви е казал, че детето Ви има непоносимост към някои захари или подсладители, свържете се с Вашия лекар, преди да приемете това лекарство.
Този лекарствен продукт съдържа 0,346 mmol (7,96 mg) натрий на 5 ml суспензия. Да се вземе предвид от пациенти с нарушена бъбречна функция или от пациенти на диета с контролиран натрий.
3. Как да приемате Нурофен за деца Ягода
Винаги приемайте това лекарство точно както е посочено в тази листовка или както Ви е казал Вашият фармацевт. Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт, ако не сте сигурни. Прилагайте лекарството в най-ниската ефективна доза и възможно най-кратко време.
Начин на употреба
Разклатете добре съдържанието на бутилката преди употреба.
Бутилката има предпазна капачка, която не позволява на децата да я отварят. За да го отворите, натиснете плътно затвора и го развийте обратно на часовниковата стрелка. След употреба капачката трябва да се затегне.
Всяка опаковка съдържа калибрирана спринцовка за перорално приложение (спринцовка за дозиране), която може да се използва за точно измерване на доза между 0,5 и 5 ml суспензия от 0,5 ml.
Как да работите с дозиращата спринцовка:
- Натиснете спринцовката здраво в гърлото на бутилката
- Разклатете добре съдържанието на бутилката
- За да напълните дозиращата спринцовка, обърнете бутилката с главата надолу и изтеглете необходимото количество суспензия в спринцовката, като издърпате буталото, както е посочено на спринцовката.
- Обърнете отново бутилката с главата надолу и извадете дозиращата спринцовка от гърлото на бутилката
- Поставете края на дозиращата спринцовка в устата на детето и леко натиснете буталото, за да инжектирате суспензията в устата на детето.
- Внимателно затворете бутилката отново след употреба.
- Измийте спринцовката с топла вода и я оставете да изсъхне.
- Съхранявайте спринцовката за дозиране и бутилката с лекарството на място, недостъпно за деца.
Дозировка при трескави и болезнени състояния
Препоръчителната дневна доза е 20-30 mg/kg телесно тегло за един ден в разделени дози.